Energooszczędne budownictwo

ID-100111708We współczesnym budownictwie duży nacisk kładzie się na oszczędzanie energii. I nie chodzi tu wyłącznie o oszczędzanie pieniędzy w naszej kieszeni, ale przede wszystkim zoptymalizowanie procesów zachodzących w budynku, które poprawią znacznie sam komfort życia czy użytkowania. Na samą energooszczędność wpływ ma wiele czynników, które decydują o tym, ile ciepła jest zużywane, dlatego tak ważne jest, aby pomysleć o niej już na pierwszym etapie projektowania.

O energooszczędności domu możemy mówić wtedy, kiedy sama architektura budynku zapewnia poprawne rozmieszczenie względem stron świata i nasłonecznienia, a także okna i inne otwory, w tym przeszklone, są optymalnie rozmieszczone. Ważna jest również sama izolacyjność, w tym termoizolacja, która zapewnia prawidłową temperaturę wewnątrz budynku i powoduje to, że w zimie budynek nie oddaje ciepła na zewnątrz, a w lato nie wpuszcza ciepła do środka. Tutaj z pomocą przychodzą nam niezbędne materiały budowlane, które tą izolacyjność zapewniają. Niezbędne jest również zapewnienie właściwej wentylacji pomieszczeniom – właściwy obieg powietrza wpływa na prawidłowy obieg powietrza i usuwanie go z budynku, a także wentylację samego budynku.

Wspomniano wyżej o termoizolacyjności. Warto tutaj dodać, że zapewnią je odpowiednie materiały izolacyjne oparte na styropianie lub wełnie mineralnej. Nawet budynki już zamieszkałe i używane można stosownie docieplić – z pomocą przychodzą właśnie systemy ociepleń, które znajdziemy w każdym markecie czy w dystrybucji budowlanej. Ważne jest, aby docieplać budynek tylko po konsultacji z fachowcem, architektem budynku oraz samym zarządzającym, jeśli to nie my jesteśmy właścicielem domu czy budynku.

O energooszczędności w budownictwie mówimy również wtedy, kiedy sam system grzewczy jest prawidłowo zamontowany, prawidłowo dobrany, a przede wszystkim jest sprawny. Konieczna jest możliwość regulacji temperatury.

 

You may also like...