Co prawda bliżej nam do wiosny niż do jesieni, jednak problem c o roku pozostaje ten sam. Każdy inwestor, zarówno właściciel przyszłego domu jak i biurowca stawia sobie pytanie. Inwestycję rozpocząć wiosną czy jesienią? Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, obie pory roku mają swoje plusy, ale kilka wad też się znajdzie.
Wszelkie formalności załatwione, upalne lato spędzone w urzędach za nami, czas rozpocząć budowę. Z roku na rok, warunki klimatyczne w Polsce się zmieniają, zima staje się krótsza, jesień wydłuża. To dobry czas na realizację projektu budowlanego z kilku prostych przyczyn. Po pierwsze w budowlance panuje przekonanie, że jesienią materiały budowlane tanieją. Zmniejszają się również koszty na umowach z wykonawcami a także wszelkie usługi. Dłuższy okres jesienny, w przypadku sprawnie przeprowadzonych prac na budowie, będzie sprzyjał wylaniu fundamentów czy nawet pozostawieniu stanu surowego otwartego. Pamiętajmy tylko, że grunt na którym stawiamy nasza inwestycję, musi być stabilny.
Nie możemy jednak zapomnieć o profesjonalnym zabezpieczeniu inwestycji przez zimą. Obowiązkowo mury i stropy muszą zostać osłonięte, otwory okienne zabite deskami a dach pokryty folią lub papą. Dodatkowy plus, to obiekt mało atrakcyjny dla złodziei. Brak w nim bowiem cennych narzędzi czy akcesoriów nadające się do skupu złomu.
Wiosna. Spośród wielu zalet, pogoda wiedzie tutaj prym. Perspektywa kilku słonecznych i ciepłych miesięcy, zachęca inwestorów do wjazdu na plac budowy z końcem zimy. Te kilka miesięcy, to ogromna ilość czasu na wykonanie robót ziemnych, wylanie fundamentów, postawienie ścian i zadaszenie budynku. Przy sprawnym przebiegu prac budowlanych, istnieje możliwość spędzenia zimy w nowym domu.
Ale czas w tym wypadku jest też wadą. Przede wszystkim „błyskawiczna” ekipa budowlana, która by szybciej skończyć prace, nie dotrzymuje przerw technologicznych i nie przykłada wystarczającej uwagi do jakości wykonywanej pracy. Takie zaniechania mogą wpłynąć na późniejsze użytkowanie budynku, na przykład grzybienie ścian. Ponadto, inwestor planujący zamknięcie się z budową w jednym roku, powinien być dobrym strategiem, który z największą dbałością o szczegóły rozplanuje kolejne etapy prac budowlanych, dostarczenie materiałów od dystrybutora na plac budowy czy płynność finansową.
Podjęcie decyzji o rozpoczęciu prac budowlanych, powinno być poprzedzone dogłębną analizą wszystkich „za” i „przeciw” i uwzględniać możliwości zarówno inwestora jak i ekipy budowlanej.
Sprawdź koniecznie ofertę na materiały budowlane, jak ściany i stropy, na stronie polskiego dystrybutora SIG
Komentarze